Güneş Enerjisi Kullanılan 6 Sıra Dışı Yer

Sizin için güneş enerjisi kullanılan 6 araç ve konumu derledik. Keyifli okumalar dileriz.

1- Güneş Enerjili Çöp Kutuları

Bigbelly Solar Inc., Newton, Mass., güneş pilleriyle çalışan güneş çöpü ve geri dönüşüm kompaktörleri satıyor. New York, Chicago, Berlin ve Amsterdam gibi şehirlerde yaklaşık 30.000 çöp kutusu var. Çöp kutularında şirketin sunucularıyla iletişim kurmak için hücresel veri kullanılıyor ve boşaltılmaları gerektiğinde bir uyarı veriyorlar. Bu, çöpü toplamak için gereksiz gezileri ortadan kaldırarak tasarruf sağlıyor.

2- Güneş Bisiklet Yolu

Hollanda’da bulunan SolaRoad denilen bisiklet yolu 70 metre uzunluğundadır. Standart güneş pilleri, küçük boyutlarda prefabrik beton levhalar ve 2cm’den az kalınlıkta bir temperli cam tabakası arasına sıkıştırılmıştır. Güneş bisiklet yolu sonbaharda açıldığından beri beklentiler doğrultusunda 700 kilovattan fazla güneş enerjisi üretti. Hedefin sonunda yılda iki ila üç haneye yetecek kadar elektrik üretmek olduğu belirtildi.

3- Güneş Enerjili Uçak

Solar Impulse, uzun menzilli, güneş enerjisiyle çalışan deneysel uçak projesinin adı, aynı zamanda proje kapsamında imal edilen iki uçağın adıdır. Solar Impulse 2’nin yolculuğunun ilk ayağı 9 Mart’ta Abu Dabi’den kalkışın ardından 13 saatlik solar uçuş neticesinde Umman’ın başkenti Maskat’a inişle gerçekleşti. 441 km’lik uçuş, 33,88 km/sa ortalama hızla gerçekleşmiş ve en yüksek irtifaya 6.383 m ile ulaşılmıştır.

4- Güneş Teknesi

MS Turanor PlanetSolar , 35 metre uzunluğunda mevcut en büyük güneş teknesidir. Teknede enerji için lityum-iyon pile ve  güneş panellerine güveniliyor. Web sitesine göre tam şarj ile karanlıkta 72 saat gezinebilir. 2008 yılında Almanya’da yaklaşık 12 milyon Euro’ya inşa edilen tekne, Alman girişimci ve güneş enerjisi savunucusu Immo Stroeher’e ait.

5- Güneş Çadırı

Bu güneş çadırı, ABD ordusunun güneşin gücünü nasıl kullanmaya çalıştığının sadece küçük bir örneği. Savunma Bakanlığı, 2025 yılına kadar tesislerinde enerjinin en az %25’ini yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi veya tedarik etmeyi hedefliyor. Örneğin esnek güneş panellerine sahip bir çadır, pillere, bilgisayarlara ve diğer teçhizata güç sağlar, bu da askerlerin jeneratör ve büyük miktarda yakıt taşımasına gerek olmadığı anlamına gelir.

6- Güneş Otoparkı

Güneş otoparkı aracını park edecekler için avantajlı. Sürücüler, gölge veya kötü hava koşullarından korunmak için güneş otoparkını tercih ediyor. Üretici şirkette elektrikli arabalar için şarj istasyonlarında kullanılabilecek gücü elde ediyor. Ancak üretim maliyetleri yüksek, daha fazla geliştirilmesi için şirketlere kar getirisinin zamanla iyileştirilmesi bekleniyor.

1 thoughts on “Güneş Enerjisi Kullanılan 6 Sıra Dışı Yer”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir